Zazdrość obserwuje się także u psów


Zazdrość to nie tylko ludzka przypadłość. Obserwuje się ją także u psów – uważają badacze z Kalifornii. Naukowcy wysnuli taki wniosek, obserwując czworonogi, których właściciele okazywali czułość maskotkom w kształcie psów.

Niektórzy eksperci uważają, że odczuwanie zazdrości wiąże się ze złożonymi procesami poznawczymi i jest unikatowe jedynie dla ludzi. Jednak autorzy nowej pracy, opublikowanej w magazynie „PLOS ONE”, utrzymują, że takie emocje mogą przybierać też bardziej pierwotną postać.

Jak podaje portal BBC News, te wyniki nie muszą być niespodzianką dla właścicieli psów, ale badacze twierdzą, że to pierwszy test zazdrości u najlepszego przyjaciela człowieka.

Zazdrość to u człowieka złożone uczucie, które wymaga „społecznego trójkąta” i zwykle powstaje, kiedy intruz zagraża ważnej relacji. Uważa się, że to trzeci główny powód zabójstw na całym świecie.

Bazując na badaniach sugerujących, że już sześciomiesięczne dzieci wykazują zazdrość, naukowcy rejestrowali zachowanie 36 psów w ich domach, kiedy właściciele okazywali uczucia maskotkom.

Ponad trzy czwarte psów popychało lub trącało właściciela, kiedy ten wchodził w interakcję z zabawką. Zazdrosne pupile robiły tak trzykrotnie częściej, kiedy chodziło o maskotkę, niż kiedy ich właściciel poświęcał uwagę innym obiektom, np. książce.

Jedna trzecia starała się odgrodzić właściciela od sztucznego intruza, podczas gdy jedna czwarta próbowała uchwycić go zębami.

„Nasze badanie sugeruje, że psy nie tylko wykazują zazdrość, ale również starają się odseparować swojego właściciela od potencjalnego rywala” – wyjaśniła prof. Christine Harris z University of California w San Diego, dodając, że zazdrość najwyraźniej motywuje zwierzęta do ochrony ważnej relacji.

Badacze są przekonani, że psy uważały maskotki za żywe stworzenia. 86 proc. z nich obwąchiwało tylną część ciała rywala, w trakcie i po eksperymencie.

Zgodnie z autorami artykułu zazdrość mogła wyewoluować u gatunków, które mają wiele zależnych od siebie młodych, rywalizujących o pożywienie i uczucia. Młode odczuwające zazdrość są alarmowane przez interakcje rodzeństwa z rodzicami, a także motywowane do interwencji.

„Wiele osób zakłada, że zazdrość związana jest z konstrukcją społeczną istot ludzkich i że towarzyszy seksualnym lub romantycznym relacjom – podkreśla prof. Harris. – Tymczasem nasze badanie pokazuje, że także zwierzęta wykazują cierpienie, kiedy rywale uzurpują sobie prawo do ich ukochanych”.

Napisane przez

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 50 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy. www.pap.pl