Wszystkie teorie spiskowe o boeingu. „Muszę to powiedzieć, zanim mnie zabiją”


Malezyjski boeing przewoził broń biologiczną, która miała być wykorzystana do eksterminacji narodów Azji. W dramatycznym akcie heroizmu samolot został zestrzelony przez NATO i Rosję. Cudem udało się zapobiec globalnej wojnie. To tylko jedna z teorii, które powstały w ciągu ostatnich dni. I wcale nie najśmielsza

m12196990

Cały tekst: gazeta.pl
Czytaj też: Tajemnica Boinga 777 – lot MH370

– Ludzie, którzy wrócili z miejsca katastrofy, mówili, że wiele ciał było nieświeżych. Wiele trupów było całkiem bez krwi. Jakby ci ludzie umarli kilka dni wcześniej – ogłosił krótko po katastrofie minister obrony Donieckiej Republiki Ludowej Igor Striełkow.

Nie mógł powiedzieć niczego lepszego. Jego słowa błyskawicznie obiegły internet i poruszyły wyobraźnię internautów. Fani teorii spiskowych z miejsca wzięli je za pewnik. Nic, że wypowiadał je człowiek podejrzewany o wydanie rozkazu zestrzelenia samolotu. Ten sam, który chwilę po zestrzeleniu boeinga chwalił się w serwisie VKontakte, że dokładnie w tym samym czasie i miejscu separatyści zestrzelili ukraiński samolot transportowy An-26. Ten sam, który opublikował wtedy dwa nagrane komórką filmy. Jak się szybko okazało, były to pierwsze nagrania z miejsca katastrofy boeinga.

Fanom teorii spiskowych to nie przeszkadzało. Nie minął tydzień od tragedii na wschodzie Ukrainy, a teorii spiskowych opartych na słowach Striełkowa jest co najmniej kilkanaście i cały czas przybywa kolejnych. Niektóre mają metkę „made in Russia” – jako pierwsze opisywały je rosyjskie serwisy i media. Inne powstały w głowach internautów i „niezależnych dziennikarzy”. I są w sieci całkiem popularne, nawet jeśli ludzie dzielą się nimi tylko po to, aby się pośmiać.

Oto, jedna z teorii zebranych przez portal gazeta.pl:

Zniknął nad oceanem, odnalazł się nad Ukrainą

Teoria operacji fałszywej flagi szybko stała się pożywką dla dużo śmielszych historii. Zwłaszcza po uzupełnieniu jej o teorię martwych ciał. Opisuje je na przykładserwis „Wolna Polska” , który polski wydaje się jedynie z nazwy. Jego autorzy serwują swoim czytelnikom „informacje” tłumaczone z serwisów rosyjskich typu: „Polska przystępuje do wojny na Ukrainie. Do portu w Odessie przybyły działa artyleryjskie, autobusy sztabowe i ciężarówki z polskimi żołnierzami”.

To jednak nic w porównaniu z teorią na temat boeinga. W skrócie można by ją nazwać tak: Malezyjski boeing, który zaginął nad Oceanem Indyjskim, odnalazł się na Ukrainie. MH370 leciał w marcu z Kuala Lumpur do Pekinu. Z niewiadomych przyczyn zawrócił i poleciał nad Ocean Indyjski. Tam zapewne spadł do wody z braku paliwa. Do dzisiaj nie udało się odnaleźć śladów maszyny.

– Boczny numer boeinga lotu MH370 zaginionego w marcu – 9M-MRO. Boczny numer lotu MH17, który ‚spadł’ w Donbasie – 9M-MRD. Po prostu taki zbieg okoliczności – czytamy na łamach Wolnej Polski.

Według twórców serwisu odnalezione na Ukrainie ciała pasażerów (oprócz tego, że od dawna były martwe i pozbawione krwi) były także „w większości nagie, a jeśli ubrane, to w jednakową odzież z Hugo Boss”.

– Do tego idealnie nowe, błyszczące, czyste, zupełnie nieuszkodzone paszporty obywateli Holandii, Malezji i innych państw. Książki i torby leżały oddzielnie, nietknięte płomieniem, jak gdyby prosto ze sklepu. Z tego wynika, że książki, podobnie jak paszporty, zostały podrzucone na miejsce już po katastrofie – czytamy.

Cały tekst i wszystkie teorie spiskowe na portalu: gazeta.pl

Teoria pierwsza: Boeing wiózł broń biologiczną
Teoria druga: Rosja i NATO zapobiegły globalnej zarazie
Teoria trzecia: To była operacja false flag
Teoria czwarta: Zanim rozwalą mi głowę…
Teoria piąta: Zniknął nad oceanem, odnalazł się nad Ukrainą

Zasiewają nieufność i odwracają uwagę od ważnych spraw

Skąd wysyp teorii spiskowych o boeingu? Część, jak wskazują źródła doniesień, stworzyła rosyjska machina propagandy. Trafiły na podatny grunt. Nie ma głośnego wydarzenia, za którym nie podążałaby jakaś teoria alternatywna. Nawet wyjątkowo kuriozalnym teoriom spiskowym już nieraz zdarzało się zawładnąć zbiorową wyobraźnią. W pięć lat po ataku na World Trade Center co trzeci Amerykanin nie wierzył w wersję podawaną przez rząd. 36 proc. uważało, że za atakiem prawdopodobnie stały amerykańskie służby, być mieć pretekst do ataku na Afganistan.

Teraz polscy i zagraniczni internauci powtarzają teorie o boeingu. Tylko dlaczego ludzie wierzą w coś, co jest tak bardzo nieprawdopodobne?

– W kilku badaniach wykazano, że wiara w teorie spiskowe związana jest z poczuciem bezsilności, niepewności i braku kontroli. Teorie spiskowe pomagają ludziom sprawić, że świat znowu ma sens. Dostarczają prostych wyjaśnień dla często złożonych procesów. Przywracają poczucie kontroli i przewidywalności. Są wygodne psychologicznie – opisuje na łamach miesięcznika „Scientific American” Sander van der Linden, psycholog społeczny z Uniwersytetu Yale.

Przeprowadzane w ostatnich latach badania sugerują jednak, że wiara w teorie spiskowe wiąże się ze skłonnością do odrzucenia nauki, a nawet z mniejszym zaangażowaniem społecznym. Na przykład ludzie wierzący, że globalne ocieplenie jest oszustwem, byli mniej skłonni angażować się w sprawy polityczne.

– Teorie spiskowe zasiewają nieufność i osłabiają debatę w demokratycznym społeczeństwie. Odwracają uwagę od ważnych kwestii. Nie ma wątpliwości, że społeczeństwo powinno aktywnie domagać się prawdziwych i przejrzystych informacji od swoich rządów i podchodzić do nich sceptycznie. Ale teorie spiskowe tego nie oferują. One mogą nam zapewnić tylko wyjaśnienie ważnego wydarzenia złowrogim spiskiem tajnego sojuszu potężnych ludzi i organizacji – pisze van der Linden.

Cały tekst: gazeta.pl

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz paranaukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią.