Uciekanie przed strachem grozi zaburzeniami lękowymi


Jedyną rzeczą, której należy się lękać, jest sam lęk (The biggest fear is fear itself)

Dzieci, które unikają stresujących sytuacji, mogą być w przyszłości bardziej narażone na rozwój zaburzeń lękowych – wykazała analiza przeprowadzona przez amerykańskich psychologów, w której uczestniczyło ponad 800 dzieci w wieku od 7 do 18 lat.

Naukowcy z Kliniki Mayo w Rochester opracowali dwie ankiety, jedną dla dzieci, a drugą dla ich rodziców, w których znalazło się zaledwie po osiem pytań dotyczących tendencji do unikania czynników wywołujących strach, np. odkładania konfrontacji na później.

Przekraczanie poziomów świadomości wg Dr. Davida Hawkinsa: Kliknij tutaj!

Kwestionariusze okazały się skutecznym narzędziem oceny ryzyka rozwoju zaburzeń lękowych. Po roku obserwacji dzieci, które w większym stopniu unikały stresujących sytuacji były bardziej lękliwe i narażone na rozwój lęków i fobii utrudniających normalne funkcjonowanie.

„Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na zmniejszaniu częstotliwości zachowań unikających. Opracowana przez nas metoda może pomóc ocenić, czy rezultaty tej terapii są zgodne z naszymi oczekiwaniami” – mówi dr Stephen Whiteside, główny autor badań.

„Dzieci, które unikają sytuacji budzących strach nie mają okazji stawić im czoła i nauczyć się z nimi radzić. W przypadku 25 lękliwych dzieci terapia poznawczo-behawioralna doprowadziła do zredukowania zachowań unikających o połowę” – dodaje. (PAP)

Ważne linki:

Edyta W. Nikielska, Regresja EFT Trener : www.podlasem.manifo.com

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.