Triumfy NASA: zdjęcia z Plutona, dźwięki z Kosmosu i najnowsze wieści z Drogi Mlecznej.

W ciągu ostatnich kilku tygodni naukowcy NASA triumfowali, donosząc o kolejnych odkryciach. Największe emocje wzbudziła informacja o planecie z naszej galaktyki, „kuzynce” Ziemi, na której może ukrywać się życie. NASA opublikowała też zdjęcia zrobione sondą New Horizons na granicy Układu Słonecznego. Zdaniem specjalistów, ludzkość wkracza w nową erę poznawania tajemnic Wszechświata.


KUZYNKA ZIEMI

„To fascynujące! Jeśli wysłalibyśmy tam rośliny z naszej planety, możliwe, że normalnie by rosły” – mówią naukowcy. Planeta Kepler-452b jest starsza od Ziemi, o ponad połowę większa i znajduje się w tzw. ekosferze – czyli jest w takiej odległości od swojej gwiazdy, że może tam występować woda w stanie ciekłym.

Planeta została odnaleziona przez teleskop Kepler – od niego wzięła się też jej robocza nazwa. Kepler-452b leży w gwiazdozbiorze Łabędzia, 1400 lat świetlnych od nas, a jej średnica jest większa od średnicy Ziemi o ok. 60 proc.

„Możemy traktować tę planetę jako starszą, większą kuzynkę Ziemi, która pozwoli nam lepiej zrozumieć rozwój ziemskiego środowiska” – powiedział Jon Jenkins, analityk NASA pracujący nad danymi z teleskopu Kepler i szef zespołu, który odkrył nową planetę. „Dziś Ziemia jest trochę mniej samotna. Ma nowego kumpla na osiedlu” – dodał Jenkins.

z18414717Q,Tak_moglaby_wygladac_powierzchnia_planety_wizja_artystyczna

„Odkrycie tej planety jest fascynujące. Kepler-452b otrzymuje światło w takim samym spektrum i natężeniu jak Ziemia. To oznacza, że – o ile na Keplerze są skały i atmosfera – to moglibyśmy wysłać tam rośliny, które rosną na Ziemi. I przeżyłyby!” – mówi astronom dr Daniel Brown z Uniwersytetu Nottingham.

Ze względu na to, że planeta jest dużo starsza od Ziemi, a jednocześnie tak do niej podobna, zbadanie Kepler-452b pozwoli naukowcom „zajrzeć w przyszłość” naszej planety. Gwiazda Kepler-452 starzeje się, przez co rośnie i robi się gorętsza. Jeśli na planecie istniały oceany, większa temperatura doprowadziłaby do ich wyparowania. To czeka ziemię za ok. miliard lat.

Kepler-452b ma najprawdopodobniej skalistą powierzchnię, gęstą atmosferę i duże ilości wody. Niestety, nie jesteśmy w stanie ustalić masy planety. Astronomowie natomiast zakładają, że przy tak skalistej budowie, musi być czynna wulkanicznie.

Tak mogłaby wyglądać powierzchnia Keplera-452b:

NOWE HORYZONTY

pluto-closeup_custom-a348679e5169518de13d33dcaf92e990f6d54378-s800-c85

Niecały tydzień temu inny zespół naukowy opublikował najlepsze do tej pory zdjęcia powierzchni Plutona, zrobione w ubiegły wtorek przy pomocy sondy kosmicznej NASA – New Horizons, która przemierza przestrzeń kosmiczną z szybkością  30.000 tys. mil na godz.

Dzięki zdjęciom udało się ustalić, że na Plutonie występują lodowce (prawdopodobnie wodór i metan w stanie stałym), kratery i góry. Pluton jest mniejszy niż nasz Księżyc i znajduje się tak daleko od Ziemi, że nawet Teleskopowi Hubble’a nie udało się zrobić wyraźnego zdjęcia tej planety karłowatej.

Do niedawna tak odległych obszarów mogliśmy jedynie „słuchać” – teraz będziemy mogli je także oglądać. Tutaj przykładowe nagranie dźwięków Jowisza:

To tylko początek fascynujących odkryć z Kosmosu. Sonda New Horizons przekroczyła granicę Układu Słonecznego i wkrótce przyśle nam kolejną porcję zdjęć z obszarów Kosmosu, których nigdy wcześniej nie mogliśmy zobaczyć z bliska.

Źródła:

http://www.npr.org/sections/thetwo-way/2015/07/15/423203392/strange-worlds-at-the-edge-of-our-solar-system-finally-come-into-focus?utm_source=facebook.com&utm_medium=social&utm_campaign=npr&utm_term=nprnews&utm_content=20150715

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18414060,nasa-odkryla-starsza-wieksza-kuzynke-ziemi.html

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.