Sposoby na prokrastynację

Zauważamy coraz więcej zmian w zachowaniu i stylu życia, pojawiaja się coraz więcej zaburzeń dysfunkcyjnych. Jednym z nich jest prokrastynacja. Dowiedz się na czym polega, kogo najczęściej dotyka i jak sobie z nią radzić.


Współczesność to czas, w którym zauważamy coraz więcej zmian w zachowaniu ludzi oraz w stylu życia. Można również odważnie tu dodać, że pojawia się, coraz więcej zachowań dysfunkcyjnych w szczególności w grupie młodego pokolenia. Kształtują się w ten sposób i nowe zaburzenia. Do takich nowych zaburzeń dzisiejszego świata możemy zaliczyć prokrastynację. Pewnie wiele osób słysząc to określenie zastanawia się, co to takiego. Mianowicie, jest to styl funkcjonowania, przede wszystkim młodych ludzi, który charakteryzuje się odkładaniem wszystkiego na później, skupianiem się przede wszystkim na rzeczach przyjemnych, mało obowiązkowych. Moglibyśmy pomyśleć, że ma to wiele wspólnego z lenistwem. Jednak ludzie borykający się prokrastynacją nie są leniwi, wręcz odwrotnie, są bardzo dokładni, pragną być perfekcyjni w tym co robią, nie wyobrażają sobie popełnić błędu i właśnie z tego powodu odkładają wszystko na później. Do ważnych zadań przystępują dopiero w momencie kiedy sytuacja ich do tego zmusi. Wtedy wszystko wykonują w dużym napięciu i kosztuje ich to bardzo dużo negatywnych emocji. Prokrastynacja potrafi niekorzystnie wpływać na nasze funkcjonowanie. W wielu momentach z racji takiego funkcjonowania jak opisałam powyżej, nie udaje się młodym ludziom osiągać sukcesu. Osoby takie ciągle mają poczucie, że wymaga się od nich zbyt wiele, w zbyt krótkim czasie. Często jednak głównym powodem niepowodzeń, jest nieprawidłowa organizacja pracy, brak planu dnia, lub nie trzymanie się planu dnia. Również czynnikami wpływającymi na prokrastynację jest nieśmiałość, brak pewności siebie, perfekcjonizm lub lęki.

Obecnie jest wiele sposobów na radzenie sobie z prokrastynacją. Postaram się napisać o tych, które są najskuteczniejsze.

Jak radzić sobie z prokrastynacją

Myślę, że każdy borykający się z tym stylem funkcjonowania powinien zadbać o dokładny plan dnia. Przede wszystkim ważne jest to, żeby na początku wymagać od siebie wykonania rzeczy ważnych, a dopiero później pozwolić sobie na czynności przyjemne.
Ważne jest również to, żeby duże zadania rozłożyć na mniejsze części. Czujemy większą mobilizację do pracy, kiedy widzimy że pewne etapy swojej pracy mamy już za sobą. Przede wszystkim czujemy, że zbliżamy się do końca naszego zadania.
Należy pamiętać o tym, że kiedy nie trzymamy się naszego planu, to w gruncie rzeczy oszukujemy przede wszystkim siebie. To my jesteśmy dla siebie szefami i to my od siebie wymagamy pewnej odpowiedzialności i mobilizacji do pracy. Nikomu innemu nie zależy tak na zmianie, jak nam powinno zależeć.
Pracując warto pamiętać o porządku na biurku oraz o tym, żeby jeszcze przed rozpoczęciem pracy sprawdzić swojego maila czy konto na portalu społecznym. Gdy rozpoczniemy pracę, dbajmy o to, żeby do przyjemności powrócić dopiero po jej zakończeniu.

Kiedy, któraś z wyżej wymienionych zasad nie wyjdzie warto przygotować sobie plan awaryjny. Na ogół jest to czynność, która pomoże nam wrócić do wcześniej wykonywanej i przerwanej pracy. Mogą to być trzy głębokie oddechy, po których od razu przysiądziesz do pracy.

Znaczące w osiągnięciu sukcesu również może być wsparcie znajomych. Kiedy tylko będą świadomi tego z czym masz problem, pewnie z chęcią będą Cię mobilizować do dalszej pracy. Zawsze w momentach krytycznych możesz sobie pozwolić na krótki telefon albo na wysłanie do nich raportu końcowego, w którym będziesz mógł pochwalić się swoimi sukcesami w postaci osiągniętych celów dnia.

To co w tym wszystkim jest najważniejsze, to świadomość, że wszystko zależy od nas. Kiedy dostrzegamy swoje słabości, zdajemy sobie sprawę od czego uciekamy, na czym często tracimy swój cenny czas to samodyscyplina pozwoli nam lepiej go gospodarować. Wyżej wymienione metody mają nam tylko ułatwić samokontrolę, mają nam pokazać, że jest wiele metod, które pozwolą nam lepiej siebie pilnować. Często po prostu potrzebuję czuć nad sobą tak zwanego przysłowiowego bata.

Autor artykułu
Artykuł przygotowała Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna Magdaleny Senderowskiej z Wrocławia oferująca kompleksową pomoc psychologiczną, psychiatryczną i seksuologiczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych – psycholog-ms.pl

Napisane przez

Platforma WhitePress pośredniczy pomiędzy reklamodawcami, a wydawcami portali internetowych. Umożliwia szybkie i wygodne publikowanie artykułów płatnych oraz eksperckich. W naszym serwisie znajdziecie Państwo wygodną wyszukiwarkę portali podzielonych tematycznie. O każdym portalu publikujemy pełne wskaźniki SEO (moz), PR, oglądalność, Alexa, cenę publikacji i nasze oceny: merytoryczną i techniczną. Zamawianie publikacji jest szybkie i wygodne. Jesteśmy pierwszą w Polsce platformą umożliwiającą dodawanie przez reklamodawców artykułów eksperckich, które są następnie pobierane i publikowane przez dobre portale internetowe. www.whitepress.pl