Sen przerywany tak samo wyczerpuje jak niedobór snu


Rodzice noworodków płacą wysoką cenę za ciągłe wybudzanie się w nocy. Najnowsze badania izraelskie dowodzą bowiem, że sen przerywany powoduje takie samo zmęczenie, problemy z koncentracją i zły nastrój, jak znaczne niedobory snu – informuje „Sleep Medicine”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel-Awiwie przeprowadzili badanie na grupie 61 zdrowych ochotników w wieku 20-29 lat. Przechodzili oni testy sprawdzające koncentrację uwagi oraz nastrój po nocy dobrze przespanej (osiem godzin snu) oraz po nocy, w trakcie której bądź pozwolono im spać tylko cztery godziny, bądź wybudzano ich czterokrotnie na 10-15 minut podczas ośmiu godzin snu. W czasie tych przerw musieli wykonywać krótkie zadanie na komputerze.

Sen badanych monitorowano z użyciem niewielkiego urządzenia umieszczanego na nadgarstku – aktygrafu. Mierzy on aktywność ruchową i na tej podstawie pozwala śledzić dobowy rytm aktywności i spoczynku. Uczestnicy badania wpisywali też dane dotyczące odpoczynku nocnego w dzienniczkach.

Okazało się, że zarówno znaczne ograniczenie długości snu, jak i liczne wybudzenia w nocy miały podobne skutki. Przyczyniły się one do większej liczby błędów i przeoczeń w teście sprawdzającym zdolność koncentracji oraz bardziej depresyjnego nastroju, zmęczenia, dezorientacji i obniżonej energii.

„Nasze badanie wskazuje, że takie efekty powoduje tylko jedna źle przespana noc” – komentuje główny autor pracy prof. Avi Sadeh. Badacz zwraca zarazem uwagę, że podobne skutki mogą się kumulować, a w związku z tym np. świeżo upieczeni rodzice, którzy muszą budzić się do dziecka trzy do 10 razy w nocy przez całe miesiące płacą za to ogromną cenę. To sprawia, że często pojawiają się u nich negatywne emocje w stosunku do dziecka, a to z kolei rodzi poczucie winy – tłumaczy prof. Sadeh. W podobnej sytuacji są lekarze, którzy dyżurują w nocy pod telefonem.

„Te wybudzenia mogą być stosunkowo krótkie, na pięć – dziesięć minut, ale zaburzają one naturalny rytm snu. Dotychczas wpływ takich wybudzeń na zdolność koncentracji, nastrój i zdolności intelektualne nie był przedmiotem badań naukowych. Nasza praca jako pierwsza dowodzi, że mają one poważne szkodliwe skutki poznawcze i emocjonalne” – podsumowuje badacz.

Napisane przez

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 50 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy. www.pap.pl