Przytulanie ratuje życie wcześniakom


Przytulanie dziecka skórą do skóry matki może znacząco zmniejszyć śmiertelność wcześniaków na całym świecie – twierdzi cytowana prze BBC prof. Joy Lawn.

Co roku przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży) rodzi się 15 milionów dzieci. Wiele z nich choruje, a około miliona umiera. Intensywna opieka w krajach wysoko rozwiniętych zwiększa szanse wcześniaków na przeżycie. Jednak ubogich krajów nie stać na tak drogie metody.

U 85 proc. przedwcześnie urodzonych dzieci problemy ograniczają się do utrzymania właściwej temperatury ciała, trudności z karmieniem i większej podatności na infekcje. Tylko najwcześniej urodzone (przed 32. tygodniem ciąży) mają także problemy z oddychaniem (z powodu niedojrzałych płuc). Prof. Joy Lawn z London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) uważa, że w wielu wypadkach wystarczyłoby zwykłe, nie wymagające nakładów „kangurowanie”.

Opieka zwana kangurowaniem polega na sposobie trzymania dziecka skóra przy skórze, klatką piersiową do klatki piersiowej. Podczas kangurowania dziecko słyszy bicie serca matki, jest delikatnie kołysane ruchami oddychania i ogrzewane jej ciepłem.

Napisane przez

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 50 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy. www.pap.pl