Nowy gatunek drapieżnego dinozaura był krewniakiem tyranozaura


Nowy gatunek drapieżnego dinozaura, przypominający słynnego tyranozaura, zidentyfikowali paleontolodzy ze Stanów Zjednoczonych.

Skamieniałość dinozaura odkryto w Utah w Stanach Zjednoczonych. Ogromny mięsożerca zamieszkiwał Laramidię, ląd znajdujący się po zachodniej stronie płytkiego morza, które rozdzielało przez miliony lat Amerykę Północną na dwie części. Istniało ono w późnym okresie kredowym, około 95-70 mln lat temu.
Nowy gatunek należał do tej samej odnogi ewolucyjnej co tyranozaur – informują odkrywcy na łamach „Public Library of Science ONE”.

Nazwano go Lythronax argestes, co można przetłumaczyć jako „krwawy wódz”. Dotychczas paleontolodzy byli przekonani, że taki typ dinozaura pojawił się 10 mln lat później.

Lythronax miał dość szeroką czaszkę i wąski pysk. Frontalne ustawienie oczodołów może oznaczać, że charakteryzował się widzeniem stereoskopowym, podobnie jak późniejszy tyranozaur. Jak podkreślają naukowcy, jest to ważne przystosowanie do prowadzenia polowań.

Dinosaur Discovery

Napisane przez

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 50 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy. www.pap.pl