Nasze zioła: Złocień maruna


Złocień maruna (Chrysanthemum parthenium) jest byliną należącą do rodziny złożonych (Compositae). Jego ojczyzną jest Azja Mniejsza, Irak i Iran, skąd został sprowadzony do Europy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był on nieodłącznym elementem ogródków wiejskich, gdzie rósł obok melisy, mięty czy bylicy bożego drzewka. Dzisiaj – wyparty przez inne, o wiele bardziej dekoracyjne rośliny – spotykany jest bardzo rzadko.

Jest to niezbyt okazała roślina osiągająca wysokość od 20 do 80 cm, o łodydze wzniesionej i silnie rozkrzewionej. Gałązki złocienia maruny pokrywają jajowate z kształtu, pierzastosieczne liście. Na szczytach pędów wyrastają liczne, zebrane w wiechy, drobne kwiatki o białych płatkach i żółtych środkach. Owocem jest niełupka.

Wszystkie części rośliny wydzielają charakterystyczny i dość przyjemny (chociaż nie przez wszystkich lubiany) korzenny zapach, trochę może przypominający zapach rumianku pospolitego, a trochę wrotyczu.

Surowcem zielarskim są świeże liście i suszone koszyczki kwiatowe złocienia maruny. Wyodrębnia się w nich takie substancje biologicznie aktywne, jak: gorycze, garbniki, śluz i przede wszystkim olejek eteryczny, w którego skład wchodzi m.in. parthenolid.

Złocień maruna jest wykorzystywany przede wszystkim przez medycynę ludową, chociaż już od jakiegoś czasu wzbudza on również – ze względu na swe właściwości leczenia migreny – zainteresowanie medycyny konwencjonalnej.

Doustne przyjmowanie świeżych liści zmniejsza w sposób znaczny częstotliwość i nasilenie bólów migrenowych, co zostało dowiedzione podczas badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii. W tym miejscu jednak chciałbym zaznaczyć, iż osoby cierpiące na migrenę, nie powinny próbować leczyć jej na własną rękę liśćmi złocienia maruny, lecz wyłącznie za wiedzą i zgodą lekarza.

Złocień maruna przejawia poza tym dość różnorodne działanie – jest środkiem uspokajającym, przeciwskurczowym, bakteriobójczym, grzybobójczym, przeciwrobaczycowym, przeciwzapalnym, a w końcu także wykazuje właściwości cytostatyczne, przez co może być stosowany pomocniczo w leczeniu nowotworów. Na koniec – w związku z działaniem dezynfekującym – stosuje się go (w postaci odwarów) do płukania jamy ustnej i kobiecych narządów rodnych w ich stanach zapalnych oraz do robienia okładów na drobne zranienia i obrzęki.

Napar z 1 łyżeczki suszonych koszyczków kwiatowych na szklankę wrzątku (parzyć pod przykryciem 15-20 minut) to skuteczny środek łagodzący dolegliwości powodowane przez zaburzenia w trawieniu, przejawiający też działanie łagodnie uspokajające i rozkurczowe w obrębie przewodu pokarmowego.

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.