Nasze zioła: Wierzbówka kiprzyca


Wierzbówka kiprzyca (Epilobium sngustifofium. Syn Chsmsenerion angustifohum) to roślina z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae).

Występuje dość powszechnie na terenie całego kraju. Zasiedla polany leśne, wyręby, przydroża żwirowiska. Jest to dość okazała bylina, której organ trwały to czołgające się kłącze. Część nadziemną stanowi pojedyncza, prosta łodyga, którą okrywają spore liście Z kształtu są lancetowate o zaostrzonych końcach i gładkich obrzeżach. Wierzchołki łodyg wieńczą bardzo piękne i bardzo dekoracyjne grona purpurowo-fioletowych kwiatów, które po okwitnięciu zawiązują się w owoce typu torebki, w której wnętrzu tkwią liczne, okryte
puchem nasionka.

Wierzbówka jest rośliną nadzwyczaj miododajną, dostarczającą pszczołom ogromnych ilości pożytku Nas wszelako interesować będzie ze zgoła innego powodu Otóż jej liście przejawiają poważne właściwości lecznicze, chociaż równocześnie można ich też używać jako namiastki herbaty chińskiej. W liściach można wyodrębnić dużo garbników (do 20%), witaminę C (od 200 do 388 mg%), pektynę, śluzy, cukry, flawonoidy (kwercetynę, kempferol) i alkaloidy.

Napar z suszonych liści wierzbówki (1 łyżeczka do herbaty na szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut, pić w razie potrzeby 2-3 razy dziennie po pół szklanki) to doskonały środek uspokajający, skuteczny również w leczeniu bólów głowy, łącznie z bólami na tle migrenowym.

Herbatka z liści wierzbówki zalecana jest ponadto osobom cierpiącym na bezsenność i tym, których często we śnie męczą koszmary.

Prócz liści niewielkie znaczenie lecznicze posiadają również i kłącza tej rośliny. Stosowane są one jako środek gojący i dezynfekujący. Świeże, wymyte kłącza można zuć w stanach zapalnych jamy ustnej i przy krwawieniach z dziąseł.

Rosyjska medycyna ludowa zaleca napar z liści wierzbówki, noszącej rosyjską nazwę iwan-czaj, jako doskonały środek przeciw bólowi głowy, a proszek z suszu służy do posypywania niezbyt rozległych zranień. Poza tym napar z liści jest uważany za dobry środek uspokajający oraz leczący niektóre zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Ziele, kłącza i liście wierzbówki kiprzycy są cenionym surowcem leczniczym w tradycyjnej medycynie tybetańskiej i chińskiej.

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.