Nasze zioła: Wiąz



Wiąz pospolity (Ulmus minor), należący do rodziny wiązowatych (Ulmaceae) to przepiękne, okazałe drzewo, rzadziej silny krzew. Można go spotkać na obrzeżach lasów oraz w parkach i na skwerach miejskich, gdzie jest nadzwyczaj chętnie sadzony.

Liście wiązu są miękkie, szorstkie, u nasady niesymetryczne, wyraźnie pierzasto unerwione, brzegiem podwójnie piłkowane. Kwiaty drobne, niepozorne, osadzone są w gęstych skupiskach na pędach skróconych. Owocem wiązu jest maleńki oskrzydlony orzeszek. Dzisiaj mało kto już wie, iż wiąz pospolity posiada pewne działanie lecznicze.

Surowcem zielarskim jest kora zdejmowana wczesną wiosną, jeszcze przed rozwinięciem się liści, z niezbyt grubych (o średnicy około 1 cm) gałązek. Kora owa, pozbawiona wierzchniej warstewki, służy nam za lekarstwo. Zawiera ona garbniki, gorycze i nieco śluzów.

Przygotowuje się z niej odwar (1 łyżeczka do herbaty sproszkowanego suszu na 1 szklankę wody, gotować pod przykryciem 5-10 minut od zawrzenia, przecedzić), który ze względu na jego działanie ściągające zalecany jest do leczenia niezbyt poważnych zaburzeń trawienia. Przyjmuje się go doustnie po ćwierć szklanki 3-4 razy dziennie. Mocniejszy odwar z kory wiązowej (garść suszu na 4-5 litrów wody) może być używany do płukania jamy ustnej i gardła w ich stanach zapalnych lub w przypadku zachorowania na anginę. Poza tym również do obmywania trudno gojących się ran (głównie ropiejących).

Odwaru owego dodaje się też do kąpieli oczyszczających skórę z krost i wyprysków, jednocześnie w trakcie zaburzeń trawiennych.

Do kąpieli odświeżających można używać także odwaru z liści wiązowych (świeżych lub suszonych) – bądź samych, bądź w mieszankach z innymi ziołami o podobnym zastosowaniu.

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.