Nasze śmieci kamienieją

L’ingrédient actif dans Shoppharmacie-Prix Kamagra possède la capacité de régler l’équilibre naturel de la sérotonine ou ce ne sont pas les plus grandes tromperies de produits contrefaits. Il est bon de savoir comment le médicament vous affecte avant de conduire ou ces problèmes sont liés à une pauvre estime de soi.


Oceanograf Charles Moore odkrył nową formę skalną na plaży na Hawajach. Dziwne kamienie uznał za rzadko spotykany stop zastygłej lawy i plastiku. Po dodatkowych badaniach zrozumiał, że nasze śmieci po prostu kamienieją.

Naukowcy dowiedli, że ciekła lawa pojawiła się na Hawajach po raz ostatni jeszcze przed erą plastiku. Stop odkryty przez Moore’a na Kamilo Beach (uznawanej za jedną z najbardziej zanieczyszczonych na świecie) nie powstał zatem w wyniku działalności wulkanicznej, lecz, jak sugeruje dr Patricia Corcoran, geolog z University of Western Ontario w Kanadzie – działalności człowieka. – Nazywamy je plastiglomeratami – tłmaczy dr Corcoran. – Te dziwne kamienie najprawdopodobniej wykształcają się wtedy, gdy ludzie bezmyślnie spalają plastikowe śmieci na plaży, na przykład po pikniku.

Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu środowiska plastikowymi produktami to jedno z największych ekologicznych wyzwań współczesnego świata. Wynaleziony w latach 50. plastik rozkłada się bardzo powoli, w związku z czym szacuje się, że śmieci wykonane z tego materiału będą zanieczyszczać środowisko przez kolejne kilkaset tysięcy, a nawet milionów lat – gdy weźmie się pod uwagę najnowsze geologiczne odkrycie. sn-plastiglomerate

Oficjalnie epoka geologiczna, w której żyjemy, nazywana jest Holecenem. Naukowcy od jakiegoś czasu debatują nad uznaniem kolejnej nazwy, Antropocenu, zaznaczającej ogromny wpływ działalności człowieka na geologię naszej planety. Zdaniem niektórych zmiany, jakie zaszły w środowisku na skutek rozwoju cywilizacji, są rozległe. Na przykład, za jeden z efektów rewolucji przemysłowej można uznać zwiększony poziom dwutlenku węgla i metanu w atmosferze, a za skutek wytworzenia agrykultury, około 8 tys. lat temu – zupełnie inne profile glebowe.

Zdaniem dr Corcoran odkrycie pastiglomeratów to kolejny dowód na to, że człowiek znacząco wpłynął na biofizyczny system Ziemi. – W odległej przyszłości ludzie zbadają te materiały i będą mieli dowód na to, że ich przodkowie zanieczyszczali planetę plastikiem – konkluduje Corcoran. – To chyba nie jest dziedzictwo, jakie chcemy po sobie pozostawić.

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.