Najlepsze zioła na wątrobę

Ziola2_front


Wątroba odpowiada za wiele procesów w organizmie. Między innymi wytwarza żółć niezbędną do trawienia i oczyszczanie krwi z toksyn. Jest słabo unerwiona, więc rzadko daje o sobie znać ostrym bólem, choć wystawiamy ją na ciężkie próby. Szczególnie w czasie świąt lub majówkowych grillów, gdy przesadzamy z tłustymi potrawami i alkoholem. Zatem, gdy po wielkanocnym żurku z kiełbasą i jajkach w majonezie, masz niestrawność i gniecie cię w prawym boku, to znak, że wątroba potrzebuje pomocy. Na ratunek przyjdą jej zioła.

Ostropest plamisty
Podobny do ostu ostropest plamisty (Silybum Marianum) to prawdziwy przyjaciel wątroby. Zawiera sylimarynę – naturalny kompleks flawonoidów, które są dużo skuteczniejsze niż te uzyskiwane na drodze syntezy chemicznej. Sylimaryna chroni wątrobę przed toksynami, ma działanie przeciwzapalne, regenerujące, zapobiega marskości i tworzeniu się kamieni żółciowych. Przy problemach z wątrobą warto zażywać leki zawierające ekstrakty z ostropestu minimum przez miesiąc.

Karczoch
W kuchni śródziemnomorskiej karczoch zwyczajny (Cynara Scolymus) to cenione warzywo. Jego kwiatostany (gotowane lub marynowane e) zawierają przeciwutleniacze i cenny prebiotyk – inulinę. Jednak dla wątroby lepsze są wyciągi z liści i korzeni karczocha, w których znajduje się cynaryna. Pobudza ona wydzielanie żółci i przyspiesza opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Obniża też poziom cholesterolu. W terapii stosuje się ekstrakty z karczocha w postaci płynu lub tabletek (do kupienia w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością).

Dziurawiec
Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) jest jednym z najpopularniejszych środków żółciopędnych. Zawarte w nim flawonoidy działają rozkurczowo na drogi żółciowe i zapobiegają tworzeniu się kamieni. Ziele wspomaga trawienie po tłustym posiłku (torebkę dziurawca zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 5 minut, pij ciepłe). Uwaga! Preparaty zawierające ekstrakty alkoholowe z dziurawca mogą zmniejszyć skuteczność pigułki antykoncepcyjnej.

Łopian większy
Roślina dwuletnia z rodziny Złożonych, która występuje w strefie umiarkowanej półkuli północnej. W naszym kraju pospolita na niżu oraz w niższej strefie Karpat i Sudetów na przychaciach, przydrożach, w zaroślach i na brzegach lasów. Do celów farmaceutycznych zbierane są późna jesienią lub bardzo wczesną wiosną korzenie roślin jednorocznych, które jeszcze nie kwitły. Po umyciu i oczyszczeniu kraje się grubsze fragmenty i suszy w suszarni ogrzewanej w temperaturze do 50 stopni C. W ten sposób otrzymywany jest surowiec – korzeń łopianu. Medycyna ludowa wykorzystuje w leczeniu także liście łopianu oraz owoce łopianu.

Szafran Indyjski – Kurkuma (ekstrakt kłączy ostryżu)
jest rośliną z rodziny imbirowatych, reprezentuje ją aż 70 gatunków. Jest składnikiem innych przypraw, np. szeroko stosowanego w kuchniach świata curry. Pochodzi z Indii i Azji – tej „przyprawy życia” używają tam uzdrawiacze medycyny ajruwedyjskiej, najstarszego systemu leczniczego świata. Według ajurwedy wszystkie choroby biorą się z toksyn – niestrawionych resztek pokarmu pozostających w układzie trawiennym. A kurkuma dobrze wpływa na trawienie, dostarcza organizmowi niezbędnych do życia składników. Zawarta w niej kurkumina i jej pochodne mają silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne – może kiedyś staną się alternatywą dla antybiotyków? Na to musimy jeszcze chwilę poczekać, naukowcy pracują nad leczniczym zastosowaniem składników tej rośliny i łatwą do przyswojenia formą, trzeba ją stosować przez dłuższy czas. Spożywana jako przyprawa niestety nie dociera w całości bezpośrednio do krwioobiegu i do tkanek, więc jej właściwości lecznicze nie są przez organizm ludzki w pełni wykorzystywane.

Co jeszcze wiemy o kurkumie?
Obniża poziom cholesterolu i glukozy, działa przeciwnowotworowo, łagodzi niestrawność żołądka. Z powodu właściwości przeciwzapalnych i antybiotycznych wykorzystywana jest w leczeniu trądziku i innych schorzeń skóry. Wskazaniem do jej używania są także zaparcia i wzdęcia, a wyciągi na bazie alkoholu z kłącza rośliny stosowane są przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicy żółciowej oraz zaburzeniach trawiennych. Nauka dąży do tego, by właściwości kurkumy wykorzystywać także w profilaktyce i leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i cukrzycy.

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.