Leczenie bólu pleców: tajniki ludów pierwotnych

Ponad połowa dorosłych osób cierpi na powracające bóle pleców. Jednej trzeciej pacjentów nie pomoże żadna terapia, a problem stanie się chroniczny. Zgodnie z najnowszymi badaniami antropologicznymi u większości ludów pierwotnych, których codzienność nie różni się znacznie od życia naszych praprzodków, zjawisko chronicznego bólu pleców nie istnieje. „Nie z Tej Ziemi” prezentuje kilka prostych wskazówek, które – według antropolożki Esther Gokhale – wyeliminują problem bólu pleców z życia ludzi Zachodu.

Naukowcy udowodnili, że u większość ludów pierwotnych, na przykład mieszkańców centralnych Indii, ból pleców po prostu nie istnieje. Po dwudziestu latach badań Esther Gokhale stwierdza: „Tym cywilizacjom wystarczy się uważnie przyjrzeć. Oni nie mają podobnych problemów, pomimo trybu życia, jaki wiodą: schylają się, dźwigają, często sypiają w niekomfortowych warunkach, a jednak plecy nigdy ich nie bolą.” Gokhale analizowała posturę mieszkańców całkowicie odseparowanych od cywilizacji wiosek w Afryce i Ameryce Południowej i doszła do zaskakującej konkluzji: kształt ich kręgosłupów różnił się znacznie od tego, jaki uważany jest za prawidłowy w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Zamiast znanego z podręczników do anatomii kształtu litery „S”, kręgosłupy mieszkańców tych wiosek przypominały literę „J”.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę rysunki anatomiczne Leonarda da Vinci czy figury rzeźbione zgodnie z idealnymi proporcjami przez starożytnych Greków, to właśnie taki kształt dostrzeżemy – literę J” – tłumaczy Gokhale. „I do tego ideału powinniśmy dążyć, by uniknąć chronicznego bólu pleców.”

greekstatues_sq-a539142bad77e190c92e643365afb3fd2a0ccdda-s400-c85
Oto kilka wskazówek, które Gokhale opracowała z grupą innych naukowców:

1. Zacznij od ramion. Powinny zwisać swobodnie, inaczej niż jesteśmy nauczeni. Delikatnie unieś ramiona do góry, następnie wykonaj ruch do tyłu i luźno opuść, tak jakbyś chciał zatoczyć nimi koło. To właśnie tak powinny wisieć ramiona, gdy się przemieszczasz.

2. Wydłużaj kręgosłup. Wyobraź sobie, że chcesz wyglądać na wyższego, nabieraj głębokie wdechy i zostawaj w podobnej pozycji, gdy chodzisz czy siedzisz.

3. Napinaj mięśnie pośladków – przy każdym kroku. Nie bez powodu Afrykanie mają tak wyraźnie zarysowane pośladki. Wyrobione mięśnie pośladków wspomagają lędźwiową cześć kręgosłupa i pomagają uzyskać upragniony kształt kręgosłupa.

4. Nie unoś podbródka do góry.

5. Przede wszystkim: NIE PROSTUJ SIĘ, gdy siedzisz. Powoduje to jedynie niezdrowe wygięcie kręgosłupa. Zamiast – spróbuj „zatoczyć koło” ramionami i weź głęboki oddech, by wydłużyć kręgosłup.

Opracowano na podstawie: http://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2015/06/08/412314701/lost-posture-why-indigenous-cultures-dont-have-back-pain?utm_source=facebook.com&utm_medium=social&utm_campaign=npr&utm_term=nprnews&utm_content=20150608

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.