Kim jest stygmatyczka, która błogosławiła prezydenta Dudę?

Myrna Nazzour, mistyczka obdarzona „łaską stygmatów”, pobłogosławiła Andrzeja Dudę. Polityk, ówczesny poseł PiS, spotkał się z kobietą podczas konferencji ewangelizacyjnej w Zembrzycach dokładnie rok temu. Co kryje się za fenomenem Myrny, przed którą na kolana padł nowo wybrany prezydent Polski? Czy jej objawienia zostały uznane przez Kościół Katolicki?

Myrna Nazzour została naznaczona przez Boga w 1982 roku. Jest uznawana za jedną z największych mistyczek Kościoła Katolickiego. Wszystko zaczęło się, gdy młodziutka Myrna, po arabsku Maria, zamieszkała z mężem w Damaszku, stolicy Syrii i jednym z ważniejszych ośrodków wczesnego chrześcijaństwa (zgodnie z tradycją biblijną, to właśnie tam nawrócił się św. Paweł). Niedługo po przeprowadzce do dzielnicy Soufanieh mąż przywiózł Myrnie reprodukcję ikony Matki Bożej Kazańskiej z podróży do Bułgarii. Wedle relacji Myrny i jej rodziny, to właśnie wtedy zdarzył się cud. Z ikony nagle zaczął wypływać olej. Wcześniej olej pojawił się także na rękach Myrny, gdy modliła się przy łóżku chorej przyjaciółki, która niedługo po tym odzyskała zdrowie.

Stygmaty – rany pojawiające się na ciele danej osoby, odpowiadające ranom Chrystusa na czole, dłoniach, stopach i boku – są, zgodnie z nauczaniem Kościoła symbolem szczególnego związku z Bogiem. Znanymi stygmatykami byli między innymi św. Franciszek z Asyżu oraz św. Pio z Pietrelciny. Rany takie mogą cały czas krwawić, nie goją się, ale także nie ropieją mimo braku sterylności, a po śmierci stygmatyka często znikają.

stigmata634

Choć stygmaty bywają przyczyną wielu kontrowersji, głównie dotyczących ich autentyczności oraz możliwości kontrolowania przez naznaczonego, objawienia Myrny potwierdziła kościelna hierarchia (zarówno katolicka jak i prawosławna). Zgodnie z oficjalną statystką, Myrna dostąpiła pięciu objawień, trzydziestu sześciu stanów ekstatycznych oraz pięciokrotnie na jej ciele pojawiły się i zanikły stygmaty. Zjawiska opisane przez Myrnę nie zostały do dziś wyjaśnione badaniami naukowymi – w związku z czym wierni przypisują im nadprzyrodzony charakter.

Wnioski mają płynąć z tego, że substancją, która wydziela się z ciała oraz ikony, jest stuprocentowa oliwa z oliwek, niewystępująca w przyrodzie, dodatkowo z niewielką zawartością cholesterolu. Podobno chorzy, którzy mają styczność z oliwą doświadczają cudownych uzdrowień. Dotyczą one zarówno katolików i prawosławnych, jak i muzułmanów i ateistów. Jednym z najbardziej znanych przypadków udokumentowanych przez Kościół było uzdrowienie sparaliżowanej ręki kobiety, która modliła się przed wystawioną w kościele ikoną Matki Bożej Kazańskiej. Uzdrowione zostało też podobno dotknięte paraliżem małe dziecko, a także wiele innych osób, którym w niewytłumaczalny dla współczesnej medycyny sposób ustąpiły choroby mózgu, ślepota oraz nowotwory.

Myrna była badana przez lekarzy oraz przepytywana przez syryjskich duchownych. Krytyka stygmatów wiąże się m. in. z tym, że wbrew powszechnej opinii i klasycznym przedstawieniom Ukrzyżowania, starożytni Rzymianie nie wbijali gwoździ w dłonie, ale w nadgarstki. Nie wiadomo też z której strony Jezus został przebity włócznią: niektórzy stygmatycy krwawią z prawej strony, inni z lewej. Badania naukowe wskazują, że stygmaty mogą mieć podłoże histeryczne lub mogą być związane z zaburzeniem dysocjacyjnym tożsamości, wskazują zwłaszcza na istnienie związku pomiędzy stosowaniem głodówek (rygorystycznych postów), dysocjacyjnymi stanami psychicznymi a samookaleczeniem w kontekście wiary religijnej.

cdcc9e3073332bf5bd4d6588cf5041f0

W swojej książce „Stigmata: A Medieval Phenomenon in a Modern Age” („Stygmaty – średniowieczny fenomen naszych czasów”), Ted Harrison sugeruje, że istnieje więcej niż jeden mechanizm prowadzący do pojawienia się stygmatów. Badając współczesne przypadki stygmatów Harrison wyklucza nadprzyrodzone ich pochodzenie. Stwierdza jednak, że rany pochodzenia naturalnego niekoniecznie są oszustwem. Niektórzy stygmatycy naznaczają się sami, chcąc w ten sposób uczestniczyć w cierpieniu Chrystusa – w takich razach stygmatyzacja jest formą pobożności. Inni ranią się przypadkowo i ich znaki zostają rozpoznane przez świadków jako stygmaty. Często rany takie powodują głębokie i autentyczne przeżycia religijne. Oficjalnie, jednak, zarówno lekarze jaki i psychiatrzy byli świadkami objawienia się stygmatów na ciele mistyczki z Syrii. Pojawienie się i zanik ran nie zostały wyjaśnione, a oszustwa nie dowiedziono. W Rzymie od kilkunastu last działa specjalne Centrum Ekumeniczne Naszej Pani z Soufanieh.

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.