Karolina Wydra nasza Violet z „True Blood”


Już za miesiąc w HBO rozpocznie się kolejny – ostatni – sezon kultowego serialu „True Blood” (“Czysta krew”), produkcji nagrodzonej, między innymi, prestiżowymi nagrodami Emmy i Złotym Globem. U boku popularnych aktorów Anny Paquin, Alexandra Skarsgarda i Stephena Moyera wystąpiła Polka – Karolina Wydra.

„Cała ekipa jest bardzo profesjonalna, a jednocześnie wszyscy są niezwykle przyjacielscy, serdeczni” – mówi Karolina Wydra, Polka pracująca w Hollywood, o doświadczeniach na planie jednego z najpopularniejszych amerykańskich seriali ostatnich lat.

„True Blood”, w polskiej wersji językowej – „Czysta krew”, to bajka dla dorosłych o świecie, w którym wampiry postanowiły ujawnić się społeczeństwu – nie stwarzają one zagrożenia dla ludzi od momentu, w którym japońscy naukowcy wynaleźli specjalną syntetyczną krew. Główne wątki ogniskują się wokół młodej Sookie Stackhouse (nagrodzona Oscarem – Anna Paquin), która zakochuje się w wampirze Billu Comptonie (Stephen Moyer) i jednocześnie wplątuje w serię niebezpiecznych przygód.

Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Bon Temps w stanie Luizjana. Twórcą serialu jest Alan Ball, zdobywca statuetki Oscara za najlepszy scenariusz do filmu „American Beauty” oraz telewizyjnej nagrody Emmy za reżyserię serialu „Six Feet Under” („Sześć stóp pod ziemią”). „Jest dużo seksu, krwi i narkotyków” – przyznał Ball na jednej z konferencji prasowych. „Ale mnie nie obchodzi, co pomyśli nastolatek, kiedy obejrzy „True Blood” – to jest serial dla dorosłych.” „Czysta krew” ma w USA miliony fanów, została nagrodzona, między innymi, Emmy za najlepszy serial telewizyjny i najlepszego aktora drugoplanowego, Złotym Globem – za najlepszą aktorkę oraz People’s Chioce Award za wywołanie „największej obsesji telewizyjnej”.

Karolina Wydra zagrała jedną z głównych postaci szóstego sezonu „True Blood”: „Nie mogę dużo powiedzieć o mojej bohaterce – jest silną, stanowczą kobietą, wampirem, który dokładnie wie, do czego dąży. Bardzo dobrze mi się ją grało.”

Wydra urodziła się 1981 roku w Opolu. Wyjechała z Polski jako jedenastolatka, kiedy jej rodzice wygrali loterię wizową. „Zamieszkaliśmy w okolicach Los Angeles, ale nie myślałam jeszcze wtedy o karierze w Hollywood” – opowiada. Kilka lat później zaczęła pracować jako modelka. Już jako piętnastolatka pojechała na sesję do Japonii, później ukończyła szkołę w Kalifornii, zaczęła podróżować i pozować do zdjęć znanym fotografom dla prestiżowych marek – w Australii, Europie i Stanach. „Zawsze bardzo tęskniłam za Polską, Opolszczyzna to jedno z moich ulubionych miejsc na świecie” – tłumaczy Karolina. „Do momentu, w którym zaczęłam intensywnie pracować, każdą wolną chwilę, każde wakacje, spędzałam w Polsce.”

Choć aktorstwo od dziecka było jej marzeniem, dopiero jako dwudziestopięciolatka poszła na pierwszy casting. Zaczęła grać mniejsze role w filmach (m. in.: „Be Kind Rewind” z Jackiem Blackiem i Mią Farrow, „Crazy, Stupid, Love” z Ryanem Goslingiem i Julianne Moore) i produkcjach telewizyjnych („Law&Order”). Punktem zwrotnym w jej karierze był, bezsprzecznie, angaż w popularnym serialu „Dr House”, w którym zagrała rosyjską imigrantkę Dominikę Petrovą, żonę tytułowego bohatera (Hugh Laurie).

„Hugh jest prywatnie całkiem inny niż jego postać. W rzeczywistości to człowiek wyjątkowo sympatyczny, opiekuńczy, serdeczny” – przyznaje Karolina. „Zupełnie nie dziwię się, że doktor House oczarował całą rzeszę fanów, Hugh gra go znakomicie.”

Kolejne sukcesy polskiej aktorki zwiastują, że nie osiągnęła jeszcze szczytu swoich możliwości i wiele ciekawych propozycji czeka na nią w przyszłości. Rok temu, na jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych amerykańskich festiwali
filmowych w Nashville, odbyła się premiera thrillera science-fiction „After”, w którym Wydra zagrała główną bohaterkę. Aktorka wcieliła się w rolę Any, dziewczyny, która, po wybudzeniu się ze śpiączki powypadkowej, odkrywa, że jej rodzinne miasteczko jest zupełnie opustoszałe, a jedyna osobą, jaką spotyka, to młody, niespełniony artysta Freddy (Steven Strait, znany, między innymi, z filmów takich jak „10 000 BC” i „City Island”).

W sierpniu bieżącego roku do kin wejdzie kolejny film science-fiction, „Europa Report”, w którym Karolina dostała większą rolę. “Grałam z wytrawnymi aktorami, oni mają na koncie kilkadziesiąt filmów, wiele ról teatralnych – bardzo dużo mogłam się od nich nauczyć” – opowiada. „Moja bohaterka to nowicjuszka w grupie astronautów, ja też – w porównaniu do moich kolegów z planu – mogę myśleć o sobie jako o początkującej aktorce, dlatego praca nad „Europa Report” była tak ciekawym doświadczeniem.” Historia grupy naukowców wysłanych na misję na księżyc Jowisza, Europę, w poszukiwaniu śladów pozaziemskiego życia już teraz zebrała bardzo pozytywne recenzje wśród krytyków: „Nieprzeciętny, wiarygodny, świadomie zrobiony film” – pisze Justin Chang dla magazynu Variety. „Tematycznie przypomina „Obcego” czy nowszy „Prometheus” wyreżyserowane przez Ridleya Scotta, ale tu wszystko zakorzenione jest w naszej rzeczywistości” – podsumowuje Eric Kohn w IndieWire. „Efekt, jaki udało się uzyskać Hiszpanowi, Sebastianowi Cordero, wydaje się zatem o wiele bardziej intrygujący.”

O jakiej przyszłości marzy Karolina Wydra? „Chciałabym móc dalej robić to, co robię teraz, grać ciekawe postaci, którym warto się przyjrzeć.” Aktorka nie wyklucza także wzięcia udziału w polskiej produkcji: „Miałam już okazję pracować z młodym polskim reżyserem w Stanach nad etiudą, „Seconds”, ale nakręcenie filmu w Polsce to wciąż jedno moich największych marzeń.”

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.