Drogie Panie proszę rodzić naturalnie!


Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko alergii u dzieci

Parę tygodni temu zastanawiałem się nad tym czy lepsze jest sztuczne czy naturalne, zdając sobie oczywiście sprawę, że to temat kontrowersyjny.

„Właśnie w naszych czasach, kiedy żyjemy w zasmrodzonym spalinami powietrzu, gdy dokoła już prawie nie ma prawdziwej przyrody, gdy zamiast warzyw i owoców zażywamy witaminy w postaci małych pigułek, trudno przecież marzyć o powrocie do natury.”

Muszę dziś wrócić do tej kontrowersji. Wiem, a wynika to z danych statystycznych, iż wiele kobiet idzie na „łatwiznę” rodzi poprzez cesarskie cięcie. Przepraszam, może nie jestem do końca obiektywny, być może te kobiety, które decydują się na ten niebezpieczny zabieg, bez wyraźnych wskazań medycznych, stają się po prostu ofiarami chciwych lekarzy.

Nie istotne jednak jaka jest przyczyna! Drogie Panie popatrzcie na ten problem z perspektywy najnowszych amerykańskich badań przeprowadzonych w Henry Ford Hospital, otóż dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są aż 5 razy bardziej narażone na rozwój alergii w pierwszych dwóch latach życia niż dzieci urodzone naturalnie.
Noworodki, które przyszły na świat za pomocą cesarskiego cięcia, mają nadmierną skłonność do wytwarzania immunoglobulin E (przeciwciał broniących przed pasożytami) w kontakcie z alergenami, znajdującymi się na przykład w kurzu lub pochodzącymi od zwierząt domowych.

Obecność immunoglobulin E w organizmie sprzyja rozwojowi astmy i alergii. Naukowcy uważają, że dzieci urodzone drogą naturalną rzadziej zapadają na alergie, gdyż wczesna ekspozycja na bakterie, które znajdują się w kanale rodnym matki, pozytywnie wpływa na ich układ odpornościowy.

„Jest to kolejne wsparcie dla hipotezy higieny, która mówi o tym, że kontakt z mikroorganizmami we wczesnym dzieciństwie wpływa na rozwój systemu immunologicznego i występowanie alergii” – komentuje Christine Cole Johnson, główna badaczka.

Rezultaty badania zostały zaprezentowane na tegorocznym spotkaniu American Academy of Allergy, Asthma and Immunology, które odbyło się w dniach 22-26 lutego w San Antonio w Kalifornii.

Napisane przez

Adam S. Hollanek – Dyrektor artystyczny, grafik oraz specjalista do spraw marketingu z 20 letnim stażem zawodowym. W latach 90-tych studiował na wydziale Geografii i studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w projektowaniu gazet codziennych oraz wydawniczych systemach w mass-mediach. Wieloletni dyrektor artystyczny w szeregach czołowych gazet amerykańskich: USA Today, Asbury Park Press, Daily Record, New York Post.