Diabeł na emeryturze


sh5353df09
Hitler uciekł łodzią podwodną do Argentyny, zgolił wąsy, zaszył się na oddalonym od cywilizacji ranczu i w spokoju dożył podeszłego wieku z czarnoskórą żoną u boku. FBI upublicznia raport z 1945 roku, potwierdzający tę nieprawdopodobną wersję wydarzeń.

Dwustustronicowy raport Federalnego Biura Śledczego streszcza zeznania złożone przez argentyńskiego informatora 14 sierpnia 1945 roku, trzy i pół miesiąca po rzekomym samobójstwie Hitlera. Argentyńczyk twierdził, że w rzeczywistości Hitler – dzięki pomocy sześciu nienazwanych oficjeli rządowych – dopłynął do Ameryki Południowej na łodzi podwodnej razem z „dwiema kobietami, lekarzem i kilkoma innymi mężczyznami”, a następnie przedostał się konno do małej wioski u podnóża And, gdzie zamieszkał z pozostałymi niemieckimi zbiegami.

* * *

Pod koniec kwietnia 1945 roku Adolf Hitler musiał podjąć decyzję: zostać w Berlinie i poddać się Rosjanom? Zabić się i uniknąć upokorzeń? Czy próbować uciec w nadziei, że Rzesza odrodzi się, zjednoczy i ponownie stanie do walki? Do dziś nie jest jasne, którą opcję wybrał i w jakich okolicznościach zginął.

Najczęściej przyjmuje się, że Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 w Führerbunker, podziemnej części gmachu należącego do Kancelarii Rzeszy. Zeznania jednego ze rzekomych świadków dowodzą, że Hitler przystawił sobie rewolwer do skroni i pociągnął za spust, trzymając dłoń żony Evy Braun, która chwilę później zażyła zabójczą dawkę cyjanku. Przed śmiercią dyktator miał wydać rozkaz, aby ich ciała zostały wyniesione do kancelaryjnego ogrodu, a tam spopielone.

Sowieckie dokumenty potwierdzają, że spalone zwłoki odnaleziono i pochowano. W 1970 roku rząd ZSRR postanowił dokonać ekshumacji, ciała skremować, a prochów – pozbyć się. Współcześni historycy są jednak zgodni co do tego, że wszystkie informacje podawane przez rosyjskie władze miały charakter całkowicie propagandowy. Dzięki testom genetycznym wykonanym pięć lat temu udało się dowieść, że czaszka zachowana przez Rosjan nie należała do niemieckiego dyktatora, lecz do „trzydziestoparoletniej kobiety.”

* * *

J. Edgar Hoover, pierwszy dyrektor Federalnego Biura Śledczego, był jedną z osób, które od początku sceptycznie podchodziły do doniesień o samobójstwie Hitlera. Z upublicznionego niedawno raportu FBI (zatytułowanego „Kryjówka Hitlera”) wynika, że gdy do agentów dotarła informacja o ucieczce grupy Niemców do Argentyny, Hoover zezwolił na misję, której celem miało być schwytanie dyktatora, i zawiadomił o niej Departament Wojny.

W tajnej dokumentacji można odnaleźć, między innymi, szczegółowy opis Hitlera po ucieczce: zgolił charakterystyczne wąsy, ma bliznę na górnej wardze, zaawansowaną astmę, doskwierają mu bolesne wrzody. Argentyński informator uprzedzał, że dom Hitlera jest pilnie strzeżony, a próby przedostania się do niego mogą okazać się wyjątkowo niebezpieczne. Proponował: „Jeśli zatrzymacie się w hotelu w San Antonio, zaaranżuje spotkanie z osobą, która wam pomoże i wskaże odpowiednie miejsce”. W zamian Argentyńczyk oczekiwał jedynie, że władze amerykańskie zapewnią mu azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych.

hitler1

* * *

Jedna z teorii konspiracyjnych dotyczących ucieczki Hitlera głosi, że dyktator zmarł w ukryciu siedemnaście lat po upadku Trzeciej Rzeszy, 13 lutego 1962 roku. Inna – że dożył wieku dziewięćdziesięciu sześciu lat, a po śmierci Evy Braun ożenił się pod koniec życia z ciemnoskórą Latynoską. Niektórzy twierdzą nawet, że – dzięki pomocy szwajcarskich sympatyków – udało mu się przekroczyć granicę USA i to właśnie tu, w nowojorskiej metropolii, dokonał żywota.

Choć każda z przytoczonych wersji wydaje się mało prawdopodobna, a niewielu zawodowych historyków traktuje podobne teorie poważne, warto przypomnieć, że nazistom rzeczywiście udawało się uciec z Europy po wojnie i uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie przeciw ludzkości. Idealnym przykładem są historie Adolfa Eichmanna, jednego z ważniejszych nazistowskich funkcjonariuszy, który pojmany został dopiero w roku 1960 przez agentów izraelskiego wywiadu, i Josefa Mengele, słynnego „Anioła Śmierci” z Auschwitz, któremu udało się uciec do Brazylii – dożył wieku sześćdziesięciu siedmiu lat w São Paulo. Warto także dodać, że wątpliwości wywołane całkowitym zniknięciem Hitlera wyraził zarówno prezydent Eisenhower (wtedy jeszcze jako przywódca wojskowy), jak i Stalin.

* * *

Autorzy raportu FBI wydanego we wrześniu 1945 roku konkludują, że „poszukiwania zostały zaniechane ze względu na niewystarczającą ilość konkretnych informacji, które pozwoliłyby na zlokalizowanie Hitlera”.

Tomasz Hollanek

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz paranaukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią.