Delfiny naśladują odgłosy swoich bliskich


20.02. Warszawa (PAP) – Delfiny naśladują odgłosy wydawane przez swoich najbliższych współtowarzyszy w celu nawiązania z nimi kontaktu – wynika z badań szkockich i amerykańskich naukowców.

Ekipa biologów morskich z University of St. Andrews analizowała dźwięki wydawane przez te ssaki. Wyniki sugerują, że delfiny naśladują odgłosy wydawane przez bliskie im osobniki i te, z którymi chciałyby akurat nawiązać kontakt.

Wiadomo już, że delfiny wykształcają swoje własne pogwizdywania, które określają ich tożsamość – podał portal BBC News.

Szkoccy i amerykańscy badacze analizowali nagrania delfinów żyjących na wolności i w niewoli, aby sprawdzić, które zwierzęta naśladują nawoływania innych. Okazało się, że dotyczy to matek i ich potomstwa, ale i dorosłych samców, które kopiowały gwizdy osobników, z którymi łączy ich jakaś długoterminowa relacja.

W badaniu uwzględniono grupę delfinów z Sarasota Bay u wybrzeży Florydy, które obserwowano od lat 70. ubiegłego wieku. Delfiny co roku poddawano testom medycznym, które pozwalały na nagrywanie i studiowanie wydawanych przez nie odgłosów.

„Co ciekawe, naśladowanie występuje tylko w przypadku, kiedy zwierzęta łączy jakaś silna więź – zwróciła uwagę dr Stephanie King z St Andrews University. – Zdarza się to tylko w przypadku, kiedy jedno jest odseparowane od drugiego, co popiera ideę, że robią to po to, aby się ze sobą zjednoczyć”.

Badanie wykazało również, że delfiny wprowadzają niewielkie zmiany w skopiowanych nawoływaniach, żeby nie zmylić słuchającego.

Podczas gdy takie naśladownictwo występuje u innych zwierząt, np. ptaków, to badacze uważają, że odgłosy delfinów mogą dać obraz, jak rozwijały się skomplikowane struktury języka. (PAP)

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.