Ciekawoski Nie z tej Ziemi: 10 Grudnień, 2013

Kto ma ochotę na arktyczne truskawki?

Naukowcy, już tak mocno chcą ingerować w naturę, że nie cofną się przed niczym. Ostatnio wyhodowano odmianę truskawki, której niestraszne są temperatury poniżej zera.

O zgrozo, nowa odmiana owocu powstaje po wszczepieniu do jej DNA genu pochodzącego od ryby, a dokładnie mówiąc od Arktycznej Flądry. Rybka rodem zza Koła Podbiegunowego posiada gen, który odpowiada za produkcję w jej organizmie cieczy działającej jak borygo w silnikach samochodowych. Ciecz nie zamarza w niskich temperaturach dając flądrze naturalną ochronę przed ciężkimi czynnikami arktycznego środowiska. I rzeczywiście taki owoc, wrzucony do zamrażarki nie sztywnieje i nie traci świeżości. Niestety, efekt uboczy tej karkołomnej krzyżówki widoczny jest gołym okiem. Truskawka traci swój czerwoniutki kolor na rzecz niebieskiego i wygląda jak plastikowa zabawka.

Proszę się jeszcze nie niepokoić, nowa odmiana truskawek nie trafiła na razie do warzywniaków. Badania są ciągle w toku. Pytanie tylko czy jedlibyśmy takie niebieskie truskawki?

Natural NewsScientists have come up with a blue strawberry by splicing them with fish genes

Dzięki interaktywnemu makijażowi można sterować smartfonem lub dronem

Dzięki nowym technologiom można sterować smartfonem czy dronem mrugając oczami, a za autobus płacić tipsem – informuje „New Scientist”.

Katia Vega to brazylijska specjalistka od komputerów z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio de Janeiro. Opracowała przewodzące cienie do powiek oraz metalizowane sztuczne rzęsy. Gdy mruga, zamykają one obwód bardzo niskiego napięcia, co pozwala na sterowanie różnego rodzaju urządzeniami. Zarówno cienie, jak i sztuczne rzęsy mają być bezpieczne dla skóry.

Podczas pokazu zorganizowanego w pierwszej połowie października w ramach konferencji „Interactive Tabletops and Surfaces” na University of St Andrews udało się zarówno uruchomić start niewielkiego drona, jak i włączyć setki wplecionych we fryzurę Katii diod.

Zdaniem wynalazczyni, jej „upiększająca technologia” może posłużyć jako alternatywny sposób na szybkie mikro-interakcje, podobne do realizowanych przez „noszone na sobie” komputery w rodzaju okularów Google Glass. Podczas gdy posiadaczom smartfonów zrobienie zdjęcia może zabrać kilkadziesiąt sekund, w przypadku Google Glass wystarczy lekkie postukanie palcem w oprawkę. Umalowanej Katii wystarcza mrugnięcie – w ten sposób ciało staje się urządzeniem do wprowadzania informacji.

Dzięki przewodzącemu cieniowi do powiek mrugnięcie jest wyczuwane przez obwód umieszczony w opasce na głowę, która przesyła sygnał dalej – na przykład korzystając z podczerwieni. Układ reaguje tylko na umyślne mrugnięcia, trwające ponad pół sekundy, a zatem dłuższe od mimowolnych. Wynalazczyni twierdzi, że negocjuje komercyjne wykorzystanie tej technologii z firmami kosmetycznymi.

Oprócz makijażu, Vega prowadzi wraz ze swoim kolegą Hugo Fuksem prace nad technologią tipsów wyposażonych w etykietki RFID, które można by wykorzystać do otwierania drzwi albo zamiast kart pozwalających korzystać z transportu publicznego. Tego rodzaju przepustkę czy bilet miesięczny trudniej zostawić przez zapomnienie w domu.

Zaobserwowano rekordowo odległą galaktykę

Zespół astronomów z USA, Izraela i Włoch odkrył bardzo odległą galaktykę, której przesunięcie ku czerwieni plasuje ją na podium wśród galaktyk z potwierdzonymi odległościami. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature”.

Zespół, kierowany przez Stevena Finkelsteina z University of Texas w Austin, odkrył galaktykę, której przesunięcie ku czerwieni (redshift) wynosi z = 7,51, co oznacza, że obserwujemy ją taką, jaka była zaledwie około 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Odległość do obiektu wynosi ponad 13 miliardów lat świetlnych.

Odkrycie jest efektem przeglądu spektroskopowego kilkudziesięciu wyselekcjonowanych odległych galaktyk o przesunięciach ku czerwieni większych niż 6,5. Obiekty wybrano spośród 100 tysięcy galaktyk odkrytych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w ramach przeglądu CANDELS. Projekt ten otrzymał aż miesiąc czasu obserwacyjnego na teleskopie kosmicznym.

Na podstawie oceny barw galaktyk naukowcy wyselekcjonowali te potencjalnie najdalsze. Aby wyznaczyć odległości do nich, przeprowadzili następnie obserwacje spektroskopowe za pomocą 10-metrowego teleskopu Keck I, pracującego w obserwatorium na Hawajach. W ten sposób natrafili na obiekt oznaczony z8_GND_5296, który okazał się najdalszy z całej grupy.

Rekordzistka charakteryzuje się bardzo gwałtownym tempem formowania gwiazd, 150 razy większym niż w Drodze Mlecznej. Obiekt udało się zaobserwować także w podczerwieni, za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera. W ten sposób oszacowano ilość zjonizowanego tlenu zawartego w galaktyce.

Odkrywcy wskazują, że z8_GND_5296 jest najdalszą znaną galaktyką, do której dystans został potwierdzony. W ostatnich latach pojawiały się jednak informacje o odkryciach jeszcze dalszych galaktyk. Na przykład w roku 2010 Europejskie Obserwatorium Południowe poinformowało, że dla obiektu UDFy-38135539 wyznaczono redshift z = 8,6, co odpowiada epoce 600 milionów lat po Wielkim Wybuchu (wyniki zostały opublikowane w „Nature”). Z kolei NASA informowała o kandydatkach na jeszcze dalsze galaktyki, zaobserwowanych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.