Balet z trupami. Najnowsza forma tańca współczesnego.

„Poszukuję martwych ciał do nowego projektu artystycznego” – takie ogłoszenie opublikował niedawno na swoim profilu na Facebooku islandzki artysta Snorri Asmundsson. „Jeśli właśnie umierasz, po twojej śmierci chciałbym pożyczyć twoje ciało. Zwrócę je w nienaruszonym stanie”.

Asmundsson poszukuje umierających współpracowników do swojego najnowszego performance’u. Zgodnie z założeniami, artysta chciałby zatańczyć z ciałami ludzi, których poznał niedługo przed ich śmiercią. Swoim występem chciałby wzbudzić w widzach wątpliwości i zmusić ich do zadania sobie kilku ważnych pytań: DLACZEGO on tańczy z martwym człowiekiem? Czy to jest LEGALNE? CZEMU muszę to oglądać?
l_ab5cea87199de9930723edead291d508_jpg_604x604_q85
Taniec ma trwać około godziny. Każdy występ uwieńczony ma zostać ceremonialnym przekazaniem ciała grabarzowi. Ze wszystkimi umierającymi współpracownikami artysta zamierza podpisać umowę, która zagwarantuje, że ciało zostanie po przedstawieniu doręczone w odpowiednie miejsce.

Choć do tej pory zgłosiło się już kilku ochotników, większość z nich jest w zbyt dobrym stanie zdrowotnym, by się zakwalifikować. Podobno, jeden ze śmiertelnie chorych wolontariuszy w cudowny sposób ozdrowiał kilka dni po podpisaniu kontraktu.

„Kupienie ciała do mojego projektu nie stanowiłoby żadnego problemu” – tłumaczy Asmundsson. „Mógłbym dostać ciało z Chin czy Meksyku, ale byłoby w tym dla mnie coś nieetycznego. Chcę, by wzięcie udziału w występie było wynikiem świadomie podjętej decyzji”.

Artysta tłumaczy, że nie dziwi go oburzenie niektórych, którzy taniec z martwymi ciałami postrzegają jako bezczeszczenie zwłok, jako coś „nie z tej ziemi”. „Wyobrażają sobie, że będę robił z nimi coś obscenicznego, ale w moim projekcie chodzi o odkrywanie czegoś pięknego – czegoś, co zapadnie w pamięć na zawsze”.

Napisane przez

Nieztejziemi.org to miejsce dla wszystkich entuzjastów alternatywnego myślenia, miłośników spraw niewyjaśnionych oraz parana ukowców. To portal dla fanów wszystkiego co nieziemskie na Ziemi i poza nią. Zainteresowanych współpracą z naszym portalem serdecznie zapraszam do działania. Przysyłajcie teksty, zdjęcia, klipy wideo – obiecuję, że na wszystkie, nawet najdziwniejsze tematy znajdziemy miejsce.